Time lapsen tekeminen videosta

Yläilmakehän luotainpalloprojekti
User avatar
sampo
Site Admin
Posts: 441
Joined: 20 January 2003 12:31:32
Nimi: Sampo Niskanen
Location: Espoo
Contact:

Time lapsen tekeminen videosta

Post by sampo »

Moi,

Aloin koodaamaan ohjelmaa jolla voisi tehdä time lapsen videokuvasta vaikka video heiluisi edestakaisin. Jos siis pallosta roikkuva kamera oskilloi edestakaisin, niin ohjelma valitsee videosta sopivat framet time lapsea varten.

Ohjelmalle voi tällä hetkellä konfiguroida minimi- ja maksimiajat framejen välillä. Ohjelma sitten valitsee siltä väliltä mahdollisimman samanlaisen framen kuin edellisen framen.

"Mahdollisimman samanlainen" on tällä hetkellä pikselien keskimääräinen RGB-etäisyys, mutta vaihtoehtoisia algoritmeja on helppo tehdä lisää. Jos joku haluaa yrittää, tarvitsee vain toteuttaa interface ImageComparator.

Koodi löytyy osoitteesta https://github.com/plaa/TimeLapseOptimizer
Esimerkki videosta ja ohjelman valitsemista frameista on osoitteessa http://sampo.kapsi.fi/tmp/timelapse/ . Tässä on framet valittu 1-3 sekunnin välein toisistaan.


Tuli myös todistettua että nörteillä on selkeästi aikaa jouluna.. Tämä on jo kolmas softaprojekti johon saan välittömästi vastauksen tänään. :P
I doubt, therefore I may be.